Vljudno vabljeni na predstavitev knjige Veščina Santorija Santorija o statični medicini.
Dogodek bo potekal v sredo, 2. oktobra 2024 ob 11.30 v Stari Lekarni Pretorske Palače v Kopru
(Titov Trg 3, 6000 Koper-Capodistria).
Vljudno vabljeni na predstavitev knjige Veščina Santorija Santorija o statični medicini.
Dogodek bo potekal v sredo, 2. oktobra 2024 ob 11.30 v Stari Lekarni Pretorske Palače v Kopru
(Titov Trg 3, 6000 Koper-Capodistria).
Vincent van Gogh
Slikam svoje sanje
Katie Brugnolo in Davide Pagnoncelli
predstavitev knjige
četrtek, 26. september 2024, ob 18.00 uri
sedež Skupnosti Italijanov,
palača Gravisi-Buttorai,
Ulica osvobodilne fronte 10, Koper
Knjiga, posvečena van Goghu, je prva v založniškem nizu “Med
umetnostjo, psihologijo in psihoanalizo”. Oblikovala se je kot
interdisciplinarna raziskovalna pot, ki sta si jo delila Katia
Brugnolo, umetnostna zgodovinarka in profesorica na Državni akademiji za
likovno umetnost v Veroni, ter Davide Pagnoncelli, psihoanalitik in
psihoterapevt.
V soočenju med umetnostjo, psihologijo in psihoanalizo se avtorja osredotočata na vidike, ki so bili v umetnostno zgodovinskih besedilih domala neraziskani: na psiho umetnikov, na njihove psihološke težave in na posledice na tehnični in izrazni ravni. Pri preučevanju izjemnih van Goghovih del sta odkrila povsem nove ikonografske in psihoanalitične prvine. Založniški projekt se je rodil iz triletnih izkušenj interdisciplinarnih konferenc, ki sta jih avtorja izvedla na tečajih usposabljanja, ki jih je organiziralo »Združenje prijateljev spomenikov, muzejev in krajine mesta in pokrajine Vicenze«
Obiščite prvi Festival izvirne slovenske slikanice, ki bo potekal od 1. septembra do konca leta po vsej Sloveniji. V Kopru bosta svoje slikanice 3. oktobra v Domu knjige Koper predstavila Boštjan Gorenc Pižama in Igor Šinkovec.
Slikanice so prvi stik otroka s književno krajino – s pisano besedo in knjižno ilustracijo, sozvočno celoto, prek katere vstopa v svet branja in pisanja ter občudovanja lepih podob. Pri Mladinski knjigi že skoraj osem desetletij negujejo tradicijo izdajanja slikanic, v kateri se lepa slovenska beseda prepleta z ilustracijami vrhunske umetniške vrednosti. Ponosni so, da je eno od temeljnih poslanstev njihove založbe tudi spodbujanje branja, v okviru tega pa navduševanje otrok in odraslih za kakovostne izvirne slovenske slikanice, doma, v vrtcih, šolah in v javnih prostorih.
V letošnjem letu, s podporo Javne agencije za knjigo RS in v sodelovanju z Nacionalnim mesecem skupnega branja 2024, začenjajo Festival izvirne slovenske slikanice, ki bo potekal od 1. septembra do konca leta, ko je praznik zbirke Čebelica – najstarejše slikaniške zbirke na Slovenskem. Leta 1953 jo je ustanovila legendarna urednica, pisateljica in prevajalka Kristina Brenkova (1911–2009). S praznikom vsako leto obeležujejo njen rojstni dan. Letošnji festival posvečajo Marjani Kobe (1938–2024) – prvi dami mladinske književnosti, bibliotekarki, literarni zgodovinarki, univerzitetni profesorici in raziskovalki mladinske književnosti.
V okviru festivala se bodo zvrstili številni dogodki po vsej Sloveniji – razstave slikanic in ilustracij, branja in pripovedovanja. 12 ustvarjalnih tandemov priznanih avtorjev in ilustratorjev slikanic bo imelo nastope s svojimi slikanicami po vsej Sloveniji. Pestro festivalsko dogajanje bo potekalo v sodelovanju z vrtci, osnovnimi šolami, kulturnimi in drugimi ustanovami (NMSB, DBZ, knjižnice, gledališča) in bo povezalo različne generacije – najmlajše, njihove starše, babice in dedke, vzgojitelje in učitelje, knjižničarje…
četrtek, 3. oktober 2024, ob 18. uri
Boštjan Gorenc Pižama in Igor Šinkovec:
Vabljeni na pogovor z antropologom Danom Podjedom o knjigi Krizolacija: fantastična povest o izoliranih ljudeh, ki je na policah knjigarn pristala hkrati s svojo akademsko sestro Krizolacija: znanstveno branje o izoliranih ljudeh.
“Kaj je krizolacija? To je novo stanje sveta, v katerem živimo že danes. Kriza, vojne, poplave, naravne katastrofe so razlogi, zaradi katerih se vedno bolj zapiramo med štiri stene, pred zaslone,” pravi Dan Podjed.
Knjigi govorita o načinu sprejemanja in preseganja bivanjskih fenomenov 21. stoletja, kot so izoliranost, ujetost v tehnologijo, normalizacija kriz. Ponudita pa tudi rešitve, kako lahko pridemo ven iz takšnih stanj in kje najti rešitve, da ne postanemo homo insulatus, izolirani ljudje. Z avtorjem se bo o stranpoteh atomizirane družbe, kakršna sta denimo kriza zaupanja v znanost in razraščanje teorij zarot, pogovarjal časopisni urednik in kolumnist Antiša Korljan.
Dan Podjed je antropolog pri Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU, ki ga zadnje čase raziskovalno najbolj zanima človeška interakcija s tehnologijo in vpliv digitalnih svetov na resničnost ter vse s tem povezane sitnosti in nepredvideni incidenti. V preteklosti se je ukvarjal z »opazovanjem opazovalcev« (proučeval je vedenje članov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije), antropologijo prometa in celo smetmi – projekt Nevidno življenje odpadkov.
Za več informacij kliknite tukaj.
Organizator dogodka je Mladinska knjiga.
Dogodek je del kulturnega programa knjigarne, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije. Mladinska knjiga si pridržuje pravico do sprememb v programu prireditev.
TŠKD Sv. Miklavž Gračišče organizira kulturno prireditev pod naslovom “Marjan Tomšič med Račami in Gračiščem” , ki bo v nedeljo, 8.septembra 2024 ob 17.00 uri na “Doljankini korti” v vasi Gračišče, pred rojstno hišo pisateljice Marije Franca. Ob te priložnosti bo predstavljena tudi zadnja knjiga pisatelja Marjana Tomšiča “Zgodbe iz labirinta”.
Nastopili bodo: gledališka skupina KUD Rače ter dve a capella ženski vokalni skupini iz Rač
Vstop prost.
Foto: litteraeslovenicae.si
Attempting to load Google Maps API.. Please wait.
This functionality requires cookies to be enabled, it will not work otherwise