Akademska kiparka Metka Kavčič je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani diplomirala leta 1987 in nadaljevala spec. študij na oddelku za konservatorstvo in restavratorstvo na isti ustanovi. Strokovno se je izpopolnjevala na Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts v Parizu na oddelku za klasično modelacijo.

Kiparkina poetika nastaja na podlagi izjemno raznovrstnega in smiselno uporabljenega materiala, tako klasičnega, kot do povsem novih možnosti, ki jih dajejo učinki svetlobe, sence ali teme. Snov je v odnosu do druge snovi obravnavana z natančnim spraševanjem, kaj nastali dialog zmore, kako ga določamo kolektivno. Nikakor materiala ne obravnava samo v smislu objekta, marveč se mu prepusti in mu podeli živost. Tako nastajajo kontrastne dialoške kombinacije, te evocirajo družbene kanone telesa, spola, erotike, tradicije, preteklosti in sedanjosti. S tem preizprašuje posameznikove in kolektivne meje ter omejitve, te segajo iz preteklosti v sedanjost in temeljito določajo kulturo naše dobe. Skupno izhodišče figuralnega in reinterpretativnega dela je subtilna recepcija ter občutljiva ter z empatijo in s kritiko podložena refleksija. Njen pristop h kiparskemu ustvarjanju je inovativen, njeni umetniški nastopi kažejo projektno naravo – spontano in hkrati subtilno nadzirano usklajenost motivnega ter idejnega vidika, oblikovalskih rešitev in dialoga s sodobnim vizualnimi možnostmi na eni strani ter razstavnega prostora na drugi. Metka Kavčič s tem ustvarja celovite in dinamične ambiente.

Branimir Ritonja je rojen 1961 in je diplomiral na Fakulteti za varnostne vede. Kot komaj 12- letnik v osnovno-šolski temnici razvije svoj prvi črno-beli film in izdela prvo črno-belo fotografijo. Leta 1981 postane član Fotokluba Maribor, kjer se je sreča z Ivanom Dvoršakom, ki je nekaj naslednjih let njegov mentor. Istega leta Branimir posname fotografijo Starec, prejele je največ nagrad. Leto kasneje, 1982, na razstavi Umetniške fotografije v Beogradu prejme drugo nagrado. Z nagrado prejme knjigo »Psihologija zapažanja umjetničkog dijela«  gre za knjigo, ki mi je odprla šririno kako ljudje dojemamo umetnost in kako lahko s pomočjo fotografsgea medija ustvarimo umetniška dela.

Ritonja ima do danes zabeleženih 54 samostojnih razstav, sodeloval je na preko 600 skupinskih, za svoja dela pa je prejel tudi preko 110 nagrad. Med drugim Plaketo Francoske fotografsjke zveze, Glazerjevo nagrado z listino za dosežke na področju kulture, Zlato plaketo Zveze kulturnih društev Slovenije in bronasto medaljo na SALON DES BEAUX ARTS, Carrousel du Louvre Pariz.

Spletna stran Metka Kavčič: www.kavcicmetka.com

Spletna stran Branimir Ritonja: https://www.ritonja.com

Povezava do intervjuja: https://ekopercapodistria.si/novice/nisva-si-predstavljala-da-se-tukaj-skriva-toliko-biserov/