Zavetišče za zavržene rastline sta kot interdisciplinaren projekt, ki združuje koncepte umetnosti, ekologije in duhovnosti, zasnovali umetnici Eva Jera Hanžek in Anamari Hrup, da pokažeta in spomnita, da so tudi rastline živa bitja, ki si zaslužijo našo pozornost in spoštovanje.

Risba in fotografija rastline, natisnjeni ali narisani na posvojitveni pogodbi, sestavljata rastlinino osebno izkaznico, dokument o njeni pris(o)tnosti. Po motivih zavrženih rastlin ustvarjata tudi umetniška dela v risbi, sliki, grafiki in videu ter pišeta zgodbe in pesmi rastlin.

Ustanoviteljici in drugi člani zavetišča delajo prostovoljno. S svojim delovanjem želijo usmeriti pozornost urbanega posameznika na odnos do rastlin in s tem posredno na odnos do vseh živih bitij. Sprva sta ustanoviteljici za rastline skrbeli na zasebnih lokacijah, kasneje pa sta vzpostavili več javnih stalnih in začasnih podružnic zavetišča doma in v tujini, t.i. Zelene točke. Leta 2018 sta s pomočjo Mestne občine Ljubljana in številnih prostovoljcev zgradili samooskrbni rastlinjak iz odpadnih materialov na lokaciji mirujočega gradbišča v centru Ljubljane. Eksperimentalni prostor Teren na Masarykovi cesti v Ljubljani je tako postal tudi uradni prostor zavetišča. Konec lanskega leta pa so na tem prostoru zabrneli gradbeni stroji, tako da je bilo Zavetišče primorano poiskati novo lokacijo za svoje delovanje in rastlinjak. Svoj nov (začasni) dom je dobilo na območju skoraj tridesetletne opuščene gradbene jame v bližini Bežigrajskih dvorov, kjer se je vzpostavil KRATER, USTVARJALNI LABORATORIJ V GRADBENI JAMI kot prostor medvrstnega srečevanja, eksperimentiranja s sonaravnimi načini proizvodnje, oblikovanja in izmenjave dobrin v mestu. Zavetišče za zavržene rastline tam v dobri družbi društev Trajna idt., prostoRož, Društva za permakulturo Slovenije, oblikovalca Roka Oblaka ter drugih ustvarjalcev in raziskovalcev ustvarja nove zelene zgodbe.

Povezava do FB strani: https://www.facebook.com/ZZRAPS/

Povezava do intervjuja: https://ekopercapodistria.si/novice/izkusnjo-lahko-opiseva-le-s-samimi-pozitivnimi-presezniki/