Istrski »fast food« B2 Konzulat, ki je svoja vrata odprl junija letos, v srce koprskega mestnega jedra prinaša novo kulinarično ponudbo. Navdihnjen z bogato istrsko tradicijo, v vsaki jedi združuje domačnost in vrhunsko kakovost. Z ljubeznijo do tartufov, narave in sveže lokalne hrane ekipa ustvarja prostor, kamor se gostje radi vračajo, predvsem zaradi edinstvene in pristne istrske izkušnje.
Okusi podeželja v mestnem jedru
Nov istrski »fast food« B2 Konzulat je svoja vrata odprl junija letos. Lokal vodi Kristijan Kocjančič, ki je sicer strasten tartufar in že od malih nog vpet v kmetovanje in kulinariko. »Ime “B2” predstavlja Belvedur 2, saj izhajamo z Belvedurja, kjer se naša družina že dolgo ukvarja z gostinstvom. Konzulat pa zato, ker je v ulici, kjer se nahajamo, kar nekaj konzulatov,« o imenu lokala pove Kristijan. Njihova želja je bila, da v Koper pripeljejo svežo tradicionalno ponudbo podeželja in se s tem približajo domačinom in turistom, ki se sprehajajo po mestu. Kulinarična ponudba B2 Konzulata namreč temelji na istrskih sestavinah – vse kar pripravljajo, izvira s podeželja in družinske kmetije Kocjančič, kjer pridelujejo hrano in nabirajo tartufe.
Na krožnikih B2 Konzulata kraljujejo tartufi
Kristijan skupaj s kuharjem Timijem ustvarja jedi, ki prepletajo tradicijo in sodobne okuse. V njihovi ponudbi so rezanci in mlinci s tartufi, focaccie, panini s popečeno panceto, tartufi ter drugimi domačimi namazi ipd. »Strežba je v rokah Rene in Deje, ki s prijaznostjo poskrbita za dobro počutje gostov,« del ekipe predstavi sogovornik.
Ponosni so, da lahko gostom ponudijo resnično lokalno izkušnjo – od domačih tartufov do doma narejene pašte. »Naša prioriteta je kvaliteta, zato vse sestavine prihajajo iz naše okolice, kar nas naredi za nekakšen “KM nič” v mestu,« pove Kristijan. Poleg kulinaričnih specialitet se v B2 Konzulatu odvijajo tudi glasbeni večeri, sodelovanja z lokalnimi vinarji ipd.
O trajnosti in istrskih zakladih
Ponosni so na trajnostne prakse, ki jih izvajajo – vse sestavine, ki jih uporabljajo, so lokalne, za postrežbo uporabljajo izključno biorazgradljive materiale, strežejo v posodicah, ki jih je možno reciklirati … »Trajnost je za nas ključnega pomena, saj verjamemo, da moramo skrbeti za okolje, ki nam daje tako vrhunske sestavine,« je prepričan Kristijan. »Največje zadovoljstvo pa mi prinaša izobraževanje ljudi o lokalni hrani, še posebej o tartufih. Tartufarstvo je ljubezen, ki sem jo odkril že pri petnajstih letih, in danes je to moj življenjski stil,« razloži sogovornik in doda, da za turiste ter obiskovalce organizirajo tudi vodene love na tartufe.
Koper: pristno, domače in edinstveno mesto
Ker ima po sogovornikovem mnenju Koper poseben značaj, so si že nekaj časa želeli odpreti lokal prav tukaj. Manjše obmorsko mesto z bogato arhitekturo, čudovitimi palačami in trgi ponuja priložnost, da turisti in domačini odkrijejo najboljše istrske okuse. »Koper ima vajb, ki ga večja mesta nimajo, zato je pravi kraj za naše goste, da preizkusijo old school krožnike na moderen način,« je prepričan Kristijan.
Kam še v Kopru v jesenskem času?
Vsem obiskovalcem Kopra svetuje, da se sprehodijo po Kidričevi ulici, čez Titov trg in nazaj k morju po Čevljarski ulici – tako bodo spoznali največ lepot mestnega jedra. »Obiščite tudi kavarno Calipso, kjer lahko uživate ob pogledu na morje, ali pa se ustavite v Istrski kleti, kjer lahko nadaljujete kulinarično popotovanje skozi istrske okuse,« še doda Kocjančič.
Doživite pristnost Istre na krožniku in obiščite B2 Konzulat v neposredni bližini Carpaccievega trga in koprske taverne!