CANKARJEVA ULICA
Ulica, ki združuje zgodovino in izobraževanje.
Cankarjeva ulica v Kopru je polna zgodovinskih biserov, od beneško-gotskih palač do sodobnih izobraževalnih ustanov. Poimenovana po slovenskem literarnem velikanu Ivanu Cankarju, ulica povezuje Trg Brolo z Vojkovim nabrežjem, razkrivajoč pestrost arhitekturnih stilov in zgodb. Tu se nahajata Hišo de Rin in Palača Corner iz 15. stoletja, zgodovinsko pomembna Petronijeva palača in Cerkev sv. Blaža, kjer počiva koprski škof Naldini, ter Palača De Belli, ki odseva beneško-gotsko arhitekturo.
Cankarjeva ulica, ki se razprostira od Trga Brolo do Vojkovega nabrežja, je mestna arterija, ki z vsakim korakom razkriva delček bogate zgodovine Kopra. Ne le da nosi ime po enem najpomembnejših slovenskih pisateljev, Ivanu Cankarju, ampak tudi predstavlja mozaik arhitekturnih slogov in zgodovinskih zgodb. Ulica, ki je bila nekdaj poznana kot Via Eugenia in med obema vojnama kot Viale XX Settembre, danes služi kot vez med zgodovino in sodobnostjo.
Na samem začetku ulice stojita dve povezani stavbi iz 15. stoletja – Hiša de Rin in Palača Corner, povezani z obokom, ki sta skozi stoletja služili različnim namenom, danes pa v Palači Corner domuje Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem. Ta preplet zgodovine in izobraževanja se nadaljuje v bližini, kjer se v Dellavallejevi ulici skriva Petronijeva palača, baročni arhitekturni biser, in Cerkev sv. Blaža, zadnje počivališče koprskega škofa Naldinija.
Palača De Belli, ki je prav tako del bogate zgodovinske tapiserije Cankarjeve ulice, je znana po svoji beneško-gotski arhitekturi. Njena neometana fasada priča o preteklih časih, notranjost pa je danes preoblikovana v stanovanjske enote. Nedaleč stran, na Cankarjevi ulici 33, stoji enonadstropna palača iz 18. stoletja, ki danes gosti Ljudsko univerzo Koper, nadaljuje zgodovinsko poslanstvo ulice s poudarkom na izobraževanju in skupnosti.
Cankarjeva ulica je živi muzej na prostem, kjer se prepletajo zgodbe mornarjev, škofov, učiteljev in študentov, pripovedujejo o razvoju Kopra od beneških dni do sodobnega izobraževalnega središča.