Cerkev sv. Štefana
Cerkev sv. Štefana v Zanigradu ponuja prečudovite razglede in je znana po svojih freskah iz 15. stoletja ter tradicionalnem žegnanju konj na dan sv. Štefana.
Zanigrad, slikovita vasica brez stalnih prebivalcev, vsako leto zaživi ob tradicionalnem žegnanju konj na dan sv. Štefana. Osrednja znamenitost vasi je cerkev sv. Štefana iz 13. stoletja, ki s svojim rustikalnim videzom in freskami iz 15. stoletja ponuja obiskovalcem vpogled v bogato kulturno dediščino. Prečudoviti razgledi na dolino reke Rižane in Kraški rob še dodatno obogatijo izkušnjo obiskovalcev.
V vasi se nahaja cerkev sv. Štefana in Marije, zgrajena tik nad prepadom. Cerkev iz 13. stoletja je romansko zasnovana enoladijska cerkev »istrske skupine« z gotsko poslikavo in plastiko, renesančnim lesenim oltarjem in opečnatim tlakom. Zvonik je bil cerkvi prizidan leta 1521. Njena neometana zunanjost in dvokapna streha iz kamnitih plošč dajeta cerkvi avtentični rustikalni videz.
Notranjost cerkve hrani freske iz začetka 15. stoletja, ki so verjetno delo furlansko-istrske delavnice. Freske prikazujejo prizore iz Pasijona, Poklona treh kraljev in Zadnje sodbe. Posebej izstopa prikaz Sv. Nedelje, kjer je žena cerkev (personifikacija nedelje) nadomestila Kristusa. V cerkvi se nahaja tudi glagolski napis iz leta 1418, ki je bil ponovno odkrit šele leta 1950.
Vsako leto se 26. decembra, na dan sv. Štefana, v Zanigradu odvija tradicionalno žegnanje konj. Ta prireditev je postala pomemben del vaškega življenja po letu 1995, ko so v praznovanje vključili blagoslavljanje konj. Dogodek pritegne nekdanje vaščane, njihove sorodnike, prijatelje in številne obiskovalce, ki se zberejo, da počastijo dan sv. Štefana.
Obisk cerkve sv. Štefana in udeležba na tradicionalnem žegnanju konj ponujata edinstveno priložnost za raziskovanje bogate zgodovine in kulture Istre ter uživanje v prečudovitih razgledih na dolino reke Rižane in Kraški rob. Vabljeni, da odkrijete skrivnosti Zanigrada in doživite pristno istrsko vzdušje.