
PALAČA CARLI
Palača Carli, ki stoji na stičišču Čevljarske in Župančičeve ulice v Kopru, je ena od najimenitnejših koprskih palač, zgrajena na temeljih bogate zgodovine, ki je skozi stoletja služila kot dom in središče pomembnih kulturnih dogajanj.

Palača Carli v Kopru, baročni dragulj z gotskimi temelji, je prizorišče bogate zgodovine in kulture. Prvotno last bratovščine sv. Klementa, kasneje pa dom ugledne družine Carli, palača pripoveduje zgodbo o razsvetljencu Gian Rinaldu Carliju in njegovih prednikih, ki so služili kot dragomani na sultanovem dvoru.
Palača Carli, ena od najimenitnejših koprskih palač, je bila zgrajena na temeljih bogate zgodovine in je skozi stoletja služila kot dom in središče pomembnih kulturnih dogajanj. Njeni začetki segajo v 13. stoletje, ko je bila prvotno v lasti bratovščine sv. Klementa. Leta 1720 je bila rojstna hiša Gian Rinalda Carlija, slavnega koprskega razsvetljenca, ki je pustil neizbrisen pečat na kulturnem in družbenem življenju mesta.
Gotski elementi palače, kot je vodnjak z grbom podestata V. Marcella iz leta 1418, skupaj z baročnimi dodatki, kot so osmerokotni vodni bazen, kamnite obraze in balustrade, pričajo o arhitekturni in umetnostni dediščini, ki je zaznamovala to stavbo.
V palači so se skozi čase zvrstili različni lastniki, med katerimi so bili pomembni člani družine Carli, znani po svojem delu kot tolmači in diplomati, ter kasneje družina Marsich, ki je prav tako prispevala k razvoju arheološkega in zgodovinskega raziskovanja v regiji.
Današnja vloga palače Carli kot sedeža Obalne samoupravne italijanske skupnosti še naprej odraža njen pomen kot središče kulture in zgodovine in tako ostaja dragocen spomenik, ki združuje zgodovino, arhitekturo in kulturo.


Kaj početi?
