Utrdba na Črnem Kalu
Utrdba Črni Kal ponuja osupljive razglede na Koprski zaliv in je priljubljena med pohodniki in plezalci.
Ostanki gradu San Sergio na robu Kraškega roba nad dolino Rižane so zgodovinski spomenik iz 11. stoletja, zgrajen za nadzor strateških poti in zaščito pred roparskimi pohodi. Danes ponujajo osupljive razglede na Koprski zaliv in okoliške vasice ter so priljubljena destinacija za pohodnike in plezalce, ki lahko izbirajo med različnimi plezalnimi smermi in pohodniškimi potmi.
Ob robu slikovite vasice Črni Kal, na skalnem robu nad dolino Rižane, ležijo ostanki utrdbe iz 11. stoletja. Kraški rob, ki velja za naravno mejo med sredozemskim in celinskim delom Slovenije, ponuja dih jemajoče razglede in bogato zgodovinsko dediščino.
Utrdbo je dal zgraditi istrski mejni grof Ulrik I., da bi nadziral pomembne strateške poti med Rižansko dolino in kraško planoto ter zaščitil svoje posesti v Istri. Zaradi pogostih roparskih pohodov so pod utrdbo zgradili nedostopen tabor, kjer je okoliško prebivalstvo hranilo svojo lastnino. Kljub temu da se je utrdba ohranila kot ruševina vse od uskoške vojne v 17. stoletju, ostaja pomemben zgodovinski spomenik.
Utrdba Črni Kal se nahaja na trideset metrov visoki, strmi skali, ki jo od Kraškega roba loči štiri metre široko in trideset metrov globoko brezno. Do utrdbe vodi kovinski mostiček, ki je danes edini dostop do te zgodovinske točke. Nekoč je bil dostop mogoč le preko štirimetrskega dvižnega mostu, kar je utrdbo še dodatno zavarovalo.
Utrdba ponuja osupljive razglede na Koprski zaliv, viadukt Črni Kal in okoliške vasice. Plezalna stena pod utrdbo je ena najbolj priljubljenih plezalnih lokacij v Sloveniji, saj nudi različne plezalne smeri skozi vse leto. Mimo utrdbe vodi tudi več pohodniških poti, ki omogočajo raziskovanje naravnih lepot in bogate zgodovine tega območja.