MIŠJA PEČ
Mišja peč je ena najpomembnejših plezalnih destinacij v Evropi, znana po svojih previsnih stenah in raznolikih plezalnih smereh.
Mišja peč pri vasi Osp je vrhunska plezalna destinacija, ki privablja tako profesionalne kot rekreativne plezalce. Plezališče ponuja širok nabor smeri vseh težavnostnih stopenj, medtem ko se nad vasjo dviga impresivna Osapska stena, ki je pravi izziv za vse plezalce. Ugodna klima omogoča plezanje skoraj skozi vse leto, kar Osp in Mišjo peč postavlja v sam vrh slovenske plezalne ponudbe.
Vas Osp, ki je ena najstarejših v Sloveniji, je idealen kraj za ljubitelje plezanja in pohodništva. Na severovzhodni strani vasi se nahaja Mišja peč, znana tudi kot Mišja buža. Nad vasjo se dviga strmo kraško pobočje, imenovano Stena ali Griža, ki obkroža vas in predstavlja njen “zaščitni znak”. Mišja peč in Osapska stena veljata za eno najpomembnejših plezalnih območij v Evropi.
Mišja peč je polkrožna previsna stena, široka 500 metrov in visoka več kot 200 metrov, nastala kot posledica udora nekdanjega jamskega stropa. Stena je poznana po svojih previsnih poteh, ki zahtevajo izjemno moč in vzdržljivost. V zadnjih letih so dodali tudi nekaj lažjih smeri, kar omogoča plezanje tako profesionalnim kot rekreativnim plezalcem.
Mišja peč ponuja plezalne smeri vseh težavnostnih stopenj, od 4a do 9a+. Plezalci se lahko odločijo za dolge previsne smeri ali krajše, bolj tehnične smeri. Plezanje je zaradi ugodne klime mogoče skoraj skozi vse leto, razen v najbolj vročih poletnih dneh. Osp in Mišja peč sta znana po visokokakovostnem apnencu, kjer so smeri dobro opremljene z vijaki in sidrišči, plezanje pa je varno na obeh plezališčih.
Tudi pohodniki ne boste razočarani nad Osapsko steno, saj na pobočju stene raste pravi lovorov gozd, kjer boste našli tudi Tommasinijevo popkoreso – izjemno redko in zaščiteno rastlino. Na delu stene živi tudi ogrožena vrsta sove, velika uharica, katere oglašanje lahko pogosto slišimo ob večernih sprehodih.