SPODMOLI VELI BADIN
Istrska ušesa so naravna znamenitost na skrajnem jugu Kraškega roba, znana po svojih edinstvenih barvah in oblikah.
Istrska ušesa, mogočni spodmoli nad vasjo Sočerga, so naravni čudež slovenske Istre. Značilni po svojih barvnih previsih in edinstveni mikroklimi so dom številnim ogroženim pticam. Najboljši čas za obisk sta pomlad in jesen, ko se grmičevje, zlasti ruj, obarva v prečudovite rumeno-oranžno-rdeče odtenke in se Kraški rob odene v tople jesenske barve.
Na skrajnem jugu Kraškega roba, nad vasjo Sočerga, tik ob meji s Hrvaško se v ostenju pod Velim Badinom skrivajo mogočni spodmoli. Te čudovite stene, ki jih je izoblikovala narava, zaradi previsne oblike z manjšo pomočjo domišljije dejansko spominjajo na velikanska slonja ušesa. Domačini jih imenujejo tudi »istrijanska uha« ali ušesa Istre.
Spodmoli Velega Badina so znani po svojih edinstvenih barvah in oblikah ter po posebni mikroklimi. ki je idealna za gnezdenje ogroženih vrst ptic, kot so puščavec, skalni golob, rdeča lastovka in planinski hudournik. Zaradi tega je območje uvrščeno v območje Natura 2000. Najbolj primeren čas za ogled spodmolov sta pomlad in jesen, saj je v poletnih mesecih tu precej vroče. Najlepše je spodmole opazovati jeseni, ko se grmičevje, zlasti ruj, obarva v prečudovite rumeno-oranžno-rdeče odtenke in se Kraški rob odene v tople jesenske barve.
Izhodiščna pot za obisk Istrskih ušes se začne pri cerkvi sv. Kvirina nad vasjo Sočerga. Pot je označena in večinoma položna, vendar previdnost ni odveč, saj poteka blizu roba prepadne stene. Na poti boste naleteli tudi na naravni kamniti most, katerega lok je dolg 6 metrov in visok 2,5 metra.