RAPALSKA MEJA, četrt stoletja obstoja in stoletje dediščine ter spomina

DEKLE, PREPOLOVLJENO Z RAPALSKO MEJO Življenje Primorcev za Rapalsko mejo in podobe Rapalske meje

12. novembra 1920 sta v italijanskem mestu Rapallo Kraljevina SHS in Kraljevina Italija podpisali pogodbo, s katero je bila po prvi svetovni vojni določena meja med državama – t. i. rapalska meja. Razmejitvena črta je tekla po razvodju med črnomorskim in jadranskim povodjem, v severnem delu po visokogorju Julijskih Alp, v osrednjem delu po hribovju predalpskega sveta, v južnem delu pa po Dinarskem hribovju. Če morda še niste ugotovili, meja, o kateri je govora, ni tekla le čez današnje slovensko ozemlje ampak je segala vse krepko v današnje hrvaško ozemlje – preko Gorskega kotorja do Kvarnerja, z Zadrom je segala krepko v Dalmacijo.

Avtorji razstave: dr. Božo Repe, dr. Peter Mikša, dr. Matija Zorn, dr. Bojan Balkovec, dr. Božidar Flajšman, dr. Manca Volk Bahun, dr. Primož Gašperič, dr. Rok Ciglič, dr. Darja Kerec, dr. Alenka Fikfak, dr. Janez Grom.

Razstava je nastala v okviru temeljnega projekta Rapalska meja: četrt stoletja obstoja in stoletje dediščine ter spomina (J6-3124), ki se izvaja na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (1. 10. 2021–30. 9. 2024).

Več o razstavi lahko preberete tukaj.