Projekt umetniške rezidence v Kubedu je plod sodelovanja Mestne občine Koper, Krajevne skupnosti Gračišče, društva SKALA Kubed in Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper. Projekt je bil v letu 2021 izveden prvič. V letu 2019 je bil objavljen prvi javi razpis za izbor umetnikov in umetnic, ki se je usmeril v področje kiparstva, slikarstva, risbe, grafike in fotografije, za katerega skrbi Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper. Vsako leto se namreč razpis osredotoči na drugo umetniško zvrst z namenom nuditi vsem ustvarjalcem enake možnosti prijave za vsa področja.

Video: Filip Mehmedovič

Na razpis za enomesečno rezidenčno bivanje v hiši Alojza Kocjančiča za leto 2021 se je z različnimi projekti prijavilo kar deset umetnikov in umetnic. Tako je od januarja do septembra 2021 v umetniški rezidenci v Kubedu prebivalo deset umetnikov in umetnic, ki so v zameno za enomesečni brezplačni najem svoje izdelke podarili občini. Vsak umetnik je za javnost priredil dogodek, kjer je predstavil svoje delo. Prva rezidentka je bila vizualna umetnica Neja Tomšič v januarju, februarja pa je hiša gostila multimedijsko umetnico Valerie Wolf Gang. Do septembra so si sledili še kiparka Ulla Žibert, mojster fotografije Branimir Ritonja, kiparka Metka Kavčič, magistri slikarstva Eva Jera Hanžek in Anamari Hrup s skupnim projektom Zavetišče za zavržene rastline, ter vizualni umetnik Oliver Pilić, magister umetnosti Marjan Prevodnik in slikar Brane Širca.

Sodobna likovna umetniška produkcija je splošno usmerjena v raznovrstnost posredovanja in raznovrstnost odkrivanja in razvijanja tematik. Neobremenjen način omogoča avtorjem izraznosti, ki jih klasično likovno delo v smislu slikarstva ali kiparstva ne more izpeljati. Večina aktualne vizualno likovne umetnosti zastopa konceptualistični protokol, ki je v osnovi idejno postavljen v polje treh izhodiščih problematik: eksistencialnosti, ekologije in socialne sfere. Medčloveški odnosi so v povezavi odnosa do sveta oziroma razumevanja sveta, izhajajoč iz razumevanja sebe, v bistvu primarno področje raziskave oziroma artistične sporočilnosti. Soočanje z realnostjo je v sodobni umetniški produkciji v primerjavi z modernistično ali postmodernistično nekoliko spremenjeno. Boemsko norost, ležernost in igro nepredvidljivosti nekako nadomešča trši racionalizem, ki je sicer tudi z uporabo tehnicističnega aparata zelo odprt v koncept duhovne nadgradnje bivanjskega. Predstavitev projektov, oziroma artefaktov, ki so nastali med letošnjim bivanjem umetnikov v rezidenčnem ateljeju v Kubedu, potrjuje omenjeno trditev. Razstava, ki postavlja na ogled delo desetih ustvarjalcev, je vsekakor razvejano raznolika, saj predstavlja devet individualnih idejnih in izvedbenih konceptov.  Dejan Mehmedovič

Več o umetnikih in razstavljenih delih si preberite v KATALOGU KUB-R